Jedno z najczęściej spotykanych pytań, z jakim…

Jedno z najczęściej spotykanych pytań, z jakim spotykają się osoby działające w branży nieruchomości, brzmi to ile kosztują teraz mieszkania? Oczywiście pytający nie wskazuje lokalizacji, wielkości mieszkania i innych cech, bardzo mocno wpływających na cenę konkretnego lokalu. Interesuje go równocześnie jedna konkretna kwota, a nie szeroki przedział cenowy.

 

Rozwiązaniem może być podanie w takiej sytuacji średniej ceny obowiązującej na danym rynku. Jeśli dysponujemy bardziej szczegółowymi statystykami, to mamy jeszcze inne możliwości.

 

Wartościową odpowiedzią na tak sformułowane pytanie będzie z pewnością wskazanie przedziału cenowego, w jakim mieści się najliczniejsza dostępna w skali całego miasta oferta. Na podstawie cyklicznego, kwartalnego monitoringu prowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson na rynkach pierwotnych sześciu miast wytypowano dominujący przedział cenowy.

Przedziały
cenowe z największą ofertą rynku pierwotnego

Miasto

Przedział
cenowy
z największą ofertą

Udział
dominującego przedziału cenowego
w całkowitej
ofercie miasta

Warszawa

7
000 – 8 000 zł/mkw.

32%

Kraków

6
000 – 7 000 zł/mkw.

36%

Poznań

5
000 – 6 000 zł/mkw.

43%

Wrocław

5
000 – 6 000 zł/mkw.

40%

Gdańsk

4
000 – 5 000 zł/mkw.

31%

Źródło:
Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie
kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy –
II kwartał 2013 r.”

W najdroższej i oferującej zdecydowanie największy wybór stolicy niemal co trzecie mieszkanie oferowane przez działających tam deweloperów kosztuje w granicach 7.000 – 8.000 tys. zł/mkw. Drogo jest również w Krakowie, gdzie typowa cena mieści się przedziale 6.000 – 7.000 zł/mkw. Porównywalne budżety powinny przygotować osoby poszukujące nowego mieszkania w Poznaniu i Wrocławiu. W obu tych ośrodkach dominują mieszkania w cenach 5.000 – 6.000 zł/mkw. stanowiące około 40% całego rynku. Zdecydowanie najtaniej jest w Gdańsku, gdzie za kwotę 4.000 – 5.000 zł/mkw. uzyskamy dostęp do ponad 30% ofert.

 

Im większe zróżnicowanie danego rynku polegające na przeplataniu się ofert dotyczących mieszkań w standardzie popularnym na obrzeżach miasta oraz luksusowych apartamentów, tym mniej wyraźna przewaga najliczniej reprezentowanego przedziału cenowego. Tym niemniej jednak to właśnie typowy dla danego rynku przedział cenowy w największym stopniu wpływa na ogólne postrzeganie poziomu cenowego obowiązującego w danym mieście.

 

Źródło: Emmerson

Pożyczki online

Tags: , , ,

Comments are closed.